Share

Newsroom

הדוח מה המצב? חושף שיפורים באיכות החיים אך גם אי שוויון מתמשך

 

09/03/2020 - בעשר השנים האחרונות איכות החיים של אנשים רבים במדינות ה-OECD השתפרה, ועדיין חלק ניכר מהאוכלוסייה מושפע מאי-שוויון מתמשך, אי-וודאות, ייאוש וניתוק, כך עולה בדוח חדש של ה-OECD.


מה המצב?
, הדוח החדש של ה-OECD, מראה כי הכנסה פנויה של משקי הבית לנפש גדלה מאז 2010 ביותר ממחצית ממדינות ה-OECD. שיעורי התעסוקה של בני 25-64 גבוהים בכמעט 5% (כיום, כמעט 8 מתוך עשרה מבוגרים מועסקים בתשלום), ופחות אנשים עובדים שעות ארוכות מאוד.


תוחלת החיים התארכה ברוב המדינות מאז 2010, בעוד שמספר משקי הבית החיים בתנאי צפיפות ירדה. שיעור הרציחות ירד ברבע מאז 2010 ובאופן כללי אנשים מדווחים על תחושת בטחון אישי ברחובות. סקרים עדכניים מצביעים על כך שביותר משליש ממדינות ה-OECD, אנשים מדווחים על שביעות רצון גבוהה יותר מהחיים, יחסית לשנת 2013.


למרות שכשני שליש מהאנשים במדינות ה-OECD עדיין חשופים לרמות מסוכנות של זיהום, איכות האוויר במגמת שיפור.


יחד עם זאת, הנתונים המקיפים שבבסיס הדוח מראים כי לא כל המרכיבים של איכות החיים השתפרו: העושר החציוני של משקי הבית והישגי תלמידים במבחני מדע בינלאומיים הידרדרו, ובמקביל, מחירי הדיור, שיעור ההצבעה ואי-שוויון בהכנסות נשארו ללא שיפור מאז 2010. שני עשירוני ההכנסה העליונים עדיין מרוויחים יותר מפי חמש ביחס לשני עשירוני ההכנסה התחתונים. מעל אחד מכל שלושה משקי בית ב-OECD נמצאים באי-בטחון כלכלי, כלומר נמצאים בסיכון לירידה אל מתחת לקו העוני אם יאבדו שלושה חודשי הכנסה.


בהצגת הדוח היום בפריז, מזכ"ל ה-OECD, אנחל גורייה, אמר: "השיפורים שאנו רואים באיכות החיים הם מקור לאופטימיות, אבל הם אינם שווים בין ובתוך מדינות, ועדיין קיימים סיכונים לאיכות החיים העתידית, במיוחד בתחום הסביבה. מגפת הקורונה שמתפשטת כרגע למדינות רבות משפיעה, לא רק על בריאותינו, אלא גם על חיינו החברתיים. ההשלכות הכלכליות כבר מתחילות להשפיע על יכולת ההכנסה וההשתכרות של אנשים. המצב מורכב במיוחד עבור אלה העובדים במשרות לא יציבות וללא רשתות בטחון שייסעו להם במקרה שלא יוכלו לצאת לעבוד."


"ממשלות צריכות לפעול כדי להגן על החלשים ביותר –מבחינה בריאותית  וגם מבחינה כלכלית. על מנת להבטיח את איכות החיים בעתיד, אין ברירה אלא לבנות הגנות ארוכות טווח והיערכות כנגד סיכונים."


מה המצב?
מראה גם כי קיימת תחושת ניתוק ביחסים בין אנשים, ובין אזרחים לממשלה שלהם. הזמן שאנשים מבלים עם חברים ומשפחה פחת ב-7% מאז 2010, כך לפי הנתונים הזמינים. אחד מכל 11 אנשים אומר שאין לו קרובים או מכרים שיוכל לסמוך עליהם בעת הצורך. אמון בממשלה אמנם במגמת שיפור בממוצע מאז 2010, אך עדיין פחות ממחצית מהאנשים במדינות ה-OECD נותנים אמון במוסדות מדינותיהם.


הדוח חושף כי 7% מהאוכלוסייה במדינות ה-OECD מדווחים על שביעות רצון נמוכה מהחיים, ו-1 מכל 8 אנשים מרגיש יותר רגשות שליליים מאשר חיוביים ביום רגיל. מוות מהתאבדויות, צריכת אלכוהול, או סמים נמצא בשיעור גבוה יותר אצל גברים, אך ביותר משליש ממדינות ה-OECD, שיעורי תמותה מסיבות אלה נמצא במגמת עלייה בקרב נשים. למרות ששיעורי תמותה אלה הם חלק קטן מכלל סיבות התמותה, שיעורם פי שלוש מתמותה בתאונות דרכים, ופי שש מתמותה ממקרי רצח.

 

ארגון ה-OECD פיתח מסגרת למדידת איכות החיים הכוללת 11 תחומים: הכנסה והון; עבודה ואיכות התעסוקה; דיור; בריאות; ידע וכישורים; איכות הסביבה; איכות חיים סובייקטיבית; איזון בין עבודה לפנאי; קשרים חברתיים; ומעורבות אזרחית. מסגרת המדידה מתייחסת גם לאי-שוויון על פני תחומי איכות החיים, וכן גם למשאבים וגורמי הסיכון שישפיעו על איכות החיים העתידית.


על פי ממצאי הדוח, במדינות בהם איכות החיים הממוצעת גבוהה יותר, נמדדת גם רמת אי-שוויון נמוכה יותר וכך גם שיעור החיים במחסור. מדינות  סקנדינביה, הולנד, ניו זילנד ושוויץ נהנות משיעורים גבוהים יחסית של איכות חיים בממוצע, וכן מרמת אי-שוויון נמוכה. רמות נמוכות יותר של איכות חיים ממוצעת נרשמו במדינות מזרח אירופה, אמריקה הלטינית, טורקיה ויוון, מדינות בהן רמת אי-השוויון גבוהה יותר.

השיפורים הגדולים ביותר באיכות החיים נרשמו דווקא במדינות בהן איכות החיים הייתה נמוכה יחסית למדינות אחרות בתחילת העשור, בעיקר במזרח אירופה. לעומת זאת, נמצא כי הפער הולך ומתרחב בין מדינות ה-OECD ברמת המשאבים לטובת איכות החיים בעתיד, כפי שנמדד על ידי הון כלכלי, סביבתי וחברתי, דבר היוצר אתגרים בקרב מדינות שכבר מתמודדות עם קשיים.


פערי שכר על בסיס מגדרי פחתו מעט בחלק מהמדינות, אבל נשים עדיין מרוויחות בממוצע 13% פחות מגברים ועובדות כמעט חצי שעה יותר בכל יום, בהתחשב בעבודה בתשלום וגם שלא בתשלום (עבודה לא בתשלום כוללת, למשל, עבודות בית וטיפול בילדים). בקרב מקבלי החלטות, היעד לשילוב מלא של נשים עדיין רחוק: רק שליש ממושבי הפרלמנט מאוישות על ידי נשים במדינות ה-OECD. גברים מבלים 40 דקות פחות בשבוע באינטראקציה חברתית ביחס לנשים ואף מדווחים יותר על היעדר תמיכה חברתית.


מה המצב?
מצביע גם על עלייה ברמת הסיכונים במערכות הכלכליות, הסביבתיות והחברתיות העלולות לפגוע באיכות החיים העתידית. כמות גזי החממה שנפלטו מצריכה ממוצעת של תושב OECD פחתה ביחס ל 2010,   בעוד שנוצלו יותר חומרים טבעיים. טביעת הרגל האקולוגית גדלה ב-1.2 טון לנפש לרמה של 25. כמו כן, רק 10.5% מצריכת האנרגיה במדינות ה-OECD מגיעה ממקורות מתחדשים, ובכמחצית ממדינות ה-OECD, אלפי מינים נמצאים בסכנת הכחדה. חוב משקי הבית בכשני-שליש ממדינות ה-OECD גבוה מההכנסה הפנויה השנתית, והפער הזה אף מתרחב בכשליש מהמדינות מאז 2010.


תקציר איכות החיים עבור כל מדינה זמין  ב-www.oecd.org/howslife. הדוח המלא מה המצב? זמין בקישור זה, כמו גם מידע נוסף על ה-Better Life Initiative של ה-OECD.


למידע נוסף, עיתונאים מוזמנים ליצור קשר עם מחלקת המדיה של ה-OECD (טל' +33 1 45 24 97 00, אנגלית).How’s Life?- דוח מדידת איכות החיים של ה-OECD.

 

Related Documents