Share

Ukraine

Боротьба проти змов при проведенні державних закупівель в секторі енергетики України

 

English 

report cover

дата публікації

15 червня 2021

Завантажити

ЗвітУкраїнська l English

Головні тези:  Українська l English

Прес-реліз Українська l English

Презентації: Українська l English

Промова Заступника Генерального Секретаря: Українська l English

блог

 

Державні закупівлі відіграють стратегічну роль в економіці країни і якості послуг, які держава надає своїм громадянам. Країни ОЕСР витрачають в середньому 12% свого ВВП на закупівлю товарів, послуг і робіт. 

У зв'язку з великими обсягами залучених фінансових потоків, державні закупівлі схильні до ризиків змови між постачальниками, а також шахрайства і корупції. В Україні змова на торгах є адміністративним правопорушенням і вже давно є пріоритетним напрямком правозастосовчої діяльності українського антимонопольного органу АМКУ. На цьому тлі і в контексті проекту ОЕСР "Підтримка реформи енергетичного сектору в Україні" за фінансової підтримки уряду Норвегії, ОЕСР провела оцінку практики закупівель «Укренерго», українського енергетичного державного підприємства та оператора національних мереж, на предмет відповідності Рекомендації ОЕСР по боротьбі зі змовою на торгах при державних закупівлях

Звіт ОЕСР демонструє, що закупівлі в "Укренерго" вже на професійному рівні, але є можна зробити більше для вирішення проблем змови учасників при розробці та підготовці тендерів, а також для виявлення змови учасників. У звіті пропонуються шляхи досягнення цієї мети. Рекомендації можуть бути використані іншими державними підприємствами України для порівняльного аналізу власної практики і її відповідного корегування.

Звіт ОЕСР «Боротьба зі змовою на торгах в енергетичному секторі в Україні: Огляд НЕК «Укренерго»» був представлений на онлайн заході 15 червня 2021

 


8-9 листопада 2021 року – Наступні семінари

Порядок денний: англійська | український

 

ОЕСР, за підтримки «Укренерго» та АМКУ, проведуть два додаткових дводенних семінари по запобіганню та виявленню змов між учасниками державних тендерів. Семінари призначені для співробітників відділу закупівель українських державних підприємств та заплановані для проведення в онлайн-форматі. Переклад на англійську/українську буде забезпечено. В рамках заходу надано близько 80 місць, тоді як участь є безкоштовною. Всі охочі отримати запрошення можуть сконтактувати Сабіне Зігельські (sabine.zigelski@oecd.org) та Марію Мельник (Mariia.melnyk@oecd.org).

Презентації
Проєкт

ОЕСР було запропоновано оцінити практику закупівель "Укренерго", українського державного підприємства та оператора національних мереж, на предмет відповідності Рекомендації ОЕСР і Керівництву по боротьбі зі змовою на торгах при державних закупівлях.

В ході цього процесу ОЕСР оцінила основні правила, що регулюють державні закупівлі в Україні, і практику закупівель "Укренерго". Оцінка ОЕСР була представлена в звіті, що включає рекомендації щодо підвищення конкуренції в сфері державних закупівель в "Укренерго", а також в супровідній брошурі.

В рамках проекту ОЕСР також:

 

  • провела навчання старших посадових осіб з державних закупівель щодо ризиків змови при проведенні торгів, форм, які вона може приймати, і передової практики ОЕСР по розробці конкурентних тендерів;
  • навчання старших посадових осіб різних державних організацій щодо ризиків змови при закупівлях;
  • навчання старших посадових осіб із закупівель і посадових осіб з різних державних організацій передовим методам виявлення і перевірки змови учасників торгів; і
  • підготували навчальний посібник для посадових осіб, відповідальних за закупівлі

 

Довідкова інформація

Змова під час публічних торгів передбачає, що фірми, які змовляються підвищують ціни або занижують якість їхніх пропозицій. Це незаконна антиконкурентна практика, яка щорічно коштує урядам та платникам податків мільярди доларів у всьому світі.

Значна частина правозастосовчої практики щодо картелів в багатьох країнах ОЕСР пов'язана з випадками змови при торгах. Це показує, що існує розуміння важливості припинення практики змов, а також можливості для більш суворого дотримання правил конкуренції у сфері державних закупівель і забезпечення того, щоб державний сектор купував потрібну річ за правильну ціну.

Рекомендації та керівні принципі ОЕСР щодо подолання змов в держаних закупівлях були розроблені для зменшення ризиків при змовах шляхом ретельної розробки процесу закупівель і сприяння виявленню змов при проведенні торгів.

 

OECD staff meets Ukrenergo officials

Проектна команда ОЕСР зустрілася із представниками НЕК "Укренерго"

Стадії проекту

Проектна команда ОЕСР:

1

Проаналізувала практику закупівель української енергетичної компанії "Укренерго" відповідно до законів і правил України щодо державних закупівель.

2

Опитала  місцевих стейкхолдерів для збору фактів та думок.

3

Виявила передові практики з боротьби проти змов з інших юрисдикцій.

4

Надала рекомендації для покращення існуючих закупівель в «Укренерго».

5

Забезпечила нарощення потенціалу в секторі запобігання та виявлення змов при торгах та надасть навчальний матеріал.

Посилання

В боротьбі проти змов в державних закупівлях

Рекомендації ОЕСР щодо боротьби зі змовами в державних закупівлях

Законодавство і політики у сфері забезпечення конкуренції в Україні 2016

ОЕСР-БРЦ Регіональний центр конкуренції в Будапешті

Домашня сторінка ОЕСР з питань конкуренції

ОЕСР було запропоновано оцінити практику закупівель "Укренерго", українського державного підприємства та оператора національних мереж, на предмет відповідності 

 

Related Documents